راهنمای نصب دوربین مداربسته در ساختمان

 

نصب دوربین مدار بسته در ساختمان مسکونی

تنها انتخاب یک سیستم مدار بسته نمی تواند خیال شما را از پوشش نیاز های حفاظتی راحت کند بلکه نصب دوربین مدار بسته در ساختمان های مسکونی یا دولتی باید توسط تکنیسین های متخصص انجام شود اما اگر به این تکنسین ها دسترسی نداشته باشیم می توانیم از افرادی استفاده کنیم که در زمینه لوازم الکترونیکی متخصص هستند. در این صورت باید توجه کنید که کیفیت کار به اندازه حالت اول مطلوب نخواهد بود. در این مقاله تمام موارد لازم برای نصب دوربین مدار بسته در یک ساختمان را توضیح داده ایم. با ما همراه باشید.

برای نصب دوربین مدار بسته باید به موارد متعددی را رعایت کنیم، از جمله، تعداد و نوع دوربین های مدار بسته ، قیمت محصولات و هزینه نصب و راه اندازی ، محل دقیق نصب دوربین ها ، نوع کابل ها و تجهیزات جانبی ، نحوه کابل کشی و مسیر های مناسب و چندین و چند مورد دیگر. در ادامه بصورت گام به گام مراحل نصب و راه اندازی سیستم مدار بسته را تشریح می کنیم.

گام اول : تصمیم گیری بابت خرید سیستم دوربین مدار بسته و تجهیزات وابسته

نخستین مرحله تصمیم به استفاده از سیستم دوربین مدار بسته است. اطلاع دقیق از اینکه چه فضاهایی نیاز به پوشش دوربین دارند می تواند تا حدود زیادی نوع سیستم مدار بسته ای که باید انتخاب شود را معین کند. تصمیم در مورد، بودجه ای که برای خریداری دوربین ها در نظر گرفته اید، نوع نمایش و زمان ضبط تصاویر ، انتقال تصویر و مواردی از این دست در این قسمت باید گرفته شود.

محل نصب دوربین مدار بسته باید به درستی انتخاب شود

گام دوم : خرید دوربین مدار بسته و تجهیزات وابسته

با توجه به محل قرار گرفتن دوربین ها ، نوع و مدل دوربین های مدار بسته مشخص می شود ، از دوربین های دام معمولا در محیط های داخلی و سر پوشیده و از دوربین های بولت در محیط های بیرونی و روباز استفاده می شود . پس از مشخص شدن تعداد دوربین ها ، دستگاه ضبط مورد نظر انتخاب می شود معمولا تعداد کانال های دستگاه ضبط را حدود ۱۰ الی ۱۵% به عنوان امکان توسعه آینده بیشتر در نظر می گیرند.
در گام بعدی تعداد روزهایی که نیاز به تصویر ضبط شده دوربین ها دارید و سپس میزان هارد دیسک دستگاه انتخاب می شود . ما به شما نرم افزار محاسبه هارد ایران سکوریتی را پیشنهاد می کنیم ، با دانلود رایگان این نرم افزار و نصب بر روی تلفن همراه اندروید خود می توانید به سادگی با چند کلیک ساده میزان هارد دیسک مورد نیاز خود را بر اساس تعداد دوربین ها و همچنین روزهای مورد نیاز محاسبه کنید.

سایر تجهیزات از قبیل کابل شبکه ، سوئیچ ، کانکتور ها و … نیز با توجه به تعداد دوربین ها محاسبه و در نظر گرفته می شوند. باید توجه داشته باشید که در این مرحله انتخاب برند مناسب دوربین مدار بسته ، مهم ترین کاریست که باید انجام شود. شما می توانید به صورت رایگان از مشورت کارشناسان ما در ایران سکوریتی بهره مند شوید و سیستم مدار بسته مناسب خود را انتخاب کنید.

گام سوم : انتخاب محل مناسب برای نصب دوربین مدار بسته

یکی از مهمترین موارد، جانمایی دوربین ها بصورت صحیح و اصولی در یک ساختمان است. معمولا جانمایی دوربین بر اساس نیاز افراد تغییر می کند، چرا که افراد مختلف نیاز های حفاظتی متعددی دارند ما در این مقاله سعی می کنیم برخی از رایج ترین قسمت های یک ساختمان را که باید توسط سیستم مدار بسته استاندارد پوشش داده شود را برای شما توضیح بدهیم.

مهم ترین قسمت های یک ساختمان که توسط دوربین مدار بسته پوشش داده می شوند عبارتند از :

  • بر اصلی ساختمان – فضای بیرون ساختمان
  • درب ورودی نفر رو و درب ورودی مخصوص خودرو
  • درب پشت بام ساختمان
  • پنجره ها و سایر مبادی ورودی ساختمان
  • راه پله ها و فضای جلوی درب آسانسور
  • محوطه ی لابی ساختمان
  • پارکینگ ساختمان
  • اتاق برق ، اتاق ژنراتور و سایر قسمت های حیاتی ساختمان
  • فضای جلوی انباری در ساختمان های مسکونی ….

پس از مشخص شدن موقعیت های مهمی که باید توسط دوربین مدار بسته پوشش داده شوند، باید محل نصب دقیق هر دوربین و نوع آن مشخص شود، سپس متراژ کابل و مقدار سایر تجهیزات مصرفی محاسبه شود.

آموزش نصب دوربین مدار بسته

هنگام نصب دوربین های مدار بسته در یک ساختمان مسکونی یا اداری، رعایت کردن برخی موارد می تواند طول عمر تجهیزات را افزایش دهد. برخی از مهمترین موارد بصورت زیر هستند:

نصب دوربین مدار بسته باید به گونه ای باشد که در هیچ نقطه ای کابل دوربین مشاهده نشود ، به عبارت دیگر کلیه مسیر کابل کشی باید یا بصورت توکار و از درون لوله هایی که برای این کار کشیده شده عبور می کند که برخی از انواع لوله ها شامل لوله فولادی ، لوله فلکسی ، لوله پلی اتیلن و … هستند به علاوه در صورتیکه دوربین در داخل ساختمان نصب شود، کابل ها از درون داکت های پلاستیکی عبور داده می شوند.
هنگام جانمایی دوربین بهتر است زاویه نصب آن به گونه ای باشد که حتی الامکان روبروی نور مستقیم خورشید قرار نداشته باشد.
فضای جلوی دوربین نباید شامل پوشش های مختلف گیاهی یا مصنوعی باشد چرا که این پوشش ها میدان و عمق دید دوربین را کاهش می دهند.
در برخی موقعیت ها ، نصب دوربین در فضایی که در معرض دید همه باشد می تواند به لحاظ روانی مانع بسیاری از فعالیت های مجرمانه شود در اینصورت بهتر است از دوربین های با ظاهر بزرگ تر استفاده کرد و دوربین را در جایی نصب کرد که در معرض دید حداکثری باشد.
توصیه می شود که دوربینهای بیرونی جهت عملکرد بهتر در گرمای تابستان ، سرمای زمستان و هوای نامساعد در زیر سایه بان یا برآمدگی های بیرونی ساختمان ها نصب شود.
دوربین مدار بسته باید به گونه ای نصب شود که از دسترس سارقین و افراد سودجو دور بوده و حداقل جلب توجه را داشته باشد. به علاوه نحوه نصب و نوع دوربین باید به گونه ای باشد که در فضاهای بیرونی زاویه دید بیشتری را تصویر برداری کند.
از نظر استاندارد ، تغذیه دوربین ها باید توسط یک منبع تغذیه مستقل که برای سیستم مدار بسته در نظر گرفته شده تامین شود ، این منبع تغذیه در کنار دستگاه DVR یا NVR ، سیستم قرار می گیرد اما در مواردی نیز می توانیم جهت صرفه جویی در میزان تجهیزات مصرفی، از نزدیکترین پریز برق به دوربین کابل کشی برق را انجام دهیم.

دغدغه ما در ایران سکوریتی ارائه مطالب آموزشی به شما همراهان و سروران عزیز است در این راه ابزار های مختلفی در دست داریم که هر کدام از شما سروران با توجه به موقعیت زمانی و شغلی که دارید می توانید امکان آموزشی ویژه خود را انتخاب کنید در ادامه بطور مختصر شما را با شیوه های مختلف آموزشی در ایران سکوریتی آشنا می کنیم.

دوره آموزش نصب و راه اندازی دوربین – کارگاه حضوری

برای علاقمندان به دوره های حضوری مانند دانشجویان ، همکاران گرامی ، علاقمندان ، افرادی که قصد ورود به دنیای نصب و فروش دوربین مدار بسته را دارند و در عین حال وقت آزاد تری دارند ، ما دوره های حضوری ایران سکوریتی را پیشنهاد می کنیم:

کارگاه یک روزه آموزش دوربین تحت شبکه – IP Camera SYSTEM

کارگاه یک روزه آموزش دوربین دیجیتال – AHD SYSTEM

آموزش دوربین آی پی

نحوه دیدن دوربین مدار بسته از طریق اینترنت

پکیج جامع آموزش نصب و تنظیم دوربین مدار بسته – دی وی دی آموزشی

برخی افراد علاقمند متاسفانه زمان کافی برای حضور در کلاس ها را ندارند ، مشغله کاری ، دور بودن از تهران ، عدم استطاعت مالی جهت سفر و شرکت در دوره های حضوری ، همکاران خانم ما که علاقمند به حضور در کار های فنی در شرکت ها هستند و بسیاری موارد دیگر، پیشنهاد ما برای این دوستان، تهیه پکیج های ویدیوی آموزشی دوربین مدار بسته می باشد. در حال حاضر دوره های متنوعی جهت آموزش سیستم مدار بسته در آکادمی ایران سکوریتی وجود دارد:

آموزش دوربین مدار بسته تحت شبکه – IP Camera Syatem
آموزش دوربین مدار بسته دیجیتال – AHD Syatem
آموزش انتقال تصویر به شیوه آی پی استاتیک و P2P برند های مطرح بازار ایران
آموزش کانفیگ و نحوه نصب رادیو وایرلس میکروتیک
پکیج جامع آموزش نصب و راه اندازی سیستم مدار بسته IP ، HD و انتقال تصویر ایران سکوریتی – پکیج نقره ای
پکیج جامع آموزش نصب و راه اندازی سیستم مدار بسته IP ، HD و انتقال تصویر بهمراه پکیج کانفیگ رادیو و کتاب های ایران سکوریتی – پکیج طلایی

آموزش دوربین مدار بسته

دی وی دی آموزشی پکیج دوربین مدار بسته ایران سکوریتی

محتوای پکیج طلایی آموزش دوربین مدار بسته

بسته طلایی ایران سکوریتی شامل ۶ پکیج جامع و کاربردی می باشد که هر کدام بطور مستقل توضیح داده شده است. این بسته شامل پکیج های :

۱- پکیج جامع صفر تا صد سیستم مدار بسته تحت شبکه – IP

۲- پکیج جامع صفر تا صد کانفیگ و نصب رادیو وایرلس میکروتیک

۳- پکیج جامع صفر تا صد نصب و تنظیم سیستم مدار بسته AHD

۴- پکیج جامع صفر تا صد انتقال تصویر به شیوه آی پی استاتیک

۵- پکیج جامع صفر تا صد انتقال تصویر به شیوه P2P

۶- مجموعه کتاب های آموزش دوربین مدار بسته ایران سکوریتی شامل مبانی و تکنیک های نصب

همین الان بسته آموزش جامع خود رو سفارش بدید و کسب و کار خودتان را آغاز کنید. به علاوه مشترین و مصرف کنندگان هم می توانند با تهیه پکیج نقره ای ، آموزش جامع کار با انواع سیستم های دوربین مدار بسته را بطور کامل یاد بگیرند. مطالب مطرح شده در پکیج ها بطور کاملا ساده و بدور از هر پونه پیچیدگیر مطرح شده و فهم آن برای هر شخص با هر دانشی امکان پذیر است. جهت سفارش و مشاوره رایگان جهت تهیه پکیج های آموزشی یا ثبت نام در کلاس های حضوری با شماره مستقیم ۰۹۳۵۶۴۵۴۰۰۳ تماس بگیرید.
گام چهارم : کابل کشی و نصب تجهیزات مدار بسته

پس از نصب دوربین های مدار بسته نوبت کابل کشی است. با توجه به نوع سیستم مدار بسته ای که انتخاب می کنیم، کابل کشی متفاوتی باید انجام شود. به طور کلی سه نوع سیستم را می توان انتخاب کرد در اینجا ما کابل کشی هر سه نوع را برای شما توضیح داده ایم. سیستم های مدار بسته برای کابل کشی و نصب به سه دسته کلی آنالوگ یا HD ، تحت شبکه یا IP و بی سیم یا وایرلس تقسیم می شوند.
دوربین مدار بسته آنالوگ
آموزش نصب دوربین مدار بسته آنالوگ
اگر از دوربین مدار بسته آنالوگ استفاده می کنید نحوه کابل کشی به چه ترتیب است ؟

در یک سیستم مدار بسته آنالوگ برای هر دوربین باید دو کابل مجزا از محل DVR تا محل نصب دوربین کشیده شود ، کابل اول به عنوان کابل تصویر ، وظیفه انتقال تصویر دوربین به DVR را دارد ، این کابل از نوع RG59 ، RG6 ، RG11 و یا کابل های ۲٫۵C2V می باشد در برخی از موارد نیز می توان از کابل های شبکه برای انتقال تصویر دوربین های آنالوگ استفاده کرد که در قسمت های دیگر آن را برای شما توضیح خواهیم داد. کابل دومی که باید از محل نصب DVR تا محل نصب دوربین کشیده شود ، کابل برق می باشد. این کابل از یک سو به منبع تغذیه DC نصب شده ( این منبع تغذیه در کنار DVR قرار می گیرد ) و در سوی دیگر به دوربین نصب می شود و دوربین را تغذیه می کند.
تبصره ۱: در برخی موارد به جای منبع تغذیه از آداپتور استفاده می کنند. در این حالت، برق مستقیم ۲۲۰ ولت توسط کابل برق به آداپتور ۱۲ ولت نصب می شود سپس این آداپتور به دوربین مدار بسته آنالوگ متصل می شود. محل قرار گرفته آداپتور در کنار دوربین و درون یک باکس پلاستیکی با ابعاد ۱۰*۱۰ سانتیمتری می باشد.

تبصره ۲ : معمولا در این کاربری از کابل های برق ۲ یا ۳ رشته ای استفاده می کنند ، در سیستم های مدار بسته ای که مجهز به سیستم ارت هستند باید از کابل برق سه رشته ای استفاده قرار کرد ( به طور مثال کابل برق ۳*۱٫۵ ) و در مواردی که ارت وجود ندارد می توان از کابل های دو رشته ای استفاده می شود. عدد دوم در کابل برق سطح مقطع هر رشته می باشد که با توجه به فاصله دوربین و DVR این سطح مقطع نیز باید افزایش پیدا کند. به طور مثال برای تغذیه یک دوربین آنالوگ در فاصله ۱۵۰ متری بهتر است از یک کابل برق ۳*۲٫۵ استفاده شود و برای تغذیه یک دوربین آنالوگ در فاصله ۸۰ متری یک کابل برق ۳*۱٫۵ مناسب است.
کابل های ویدیو توسط کانکتور هایی به نام BNC به دوربین یا DVR متصل می شوند. BNC ها خود دارای انواع مختلفی هستند که در بخش های بعدی راجع به آنها توضیح داده می شود. پس از نصب تمامی دوربین ها و کابل کشی مناسب و اتصال کانکتور ها سیستم مدار بسته آنالوگ آماده روشن کردن و تنظیم نرم افزاری می باشد.

این نوع از کابل کشی برای سیستم های HD نیز عینا می تواند انجام شود. جهت آشنایی کامل با نحوه نصب و راه اندازی سیستم دوربین مدار بسته AHD ، می توانید پکیج فیلم های آموزشی دوربین AHD ایران سکوریتی را از اینجا دانلود کنید. تمام آنچه که برای نصب و راه اندازی سیستم بصورت عملی به آن نیاز دارید را برای شما توضیح داده ایم.
دوربین IP
آموزش نصب دوربین IP
اگر از دوربین مدار بسته تحت شبکه یا IP استفاده می کنید نحوه کابل کشی به چه ترتیب است ؟

در سیستم مدار بسته IP ، تجهیزات در سه گروه مهم تقسیم بندی می شوند که شامل: دوربین IP ، سوئیچ شبکه و NVR هستند. برای انتقال تصویر دوربین ها به NVR باید نخست از هر دوربین یک کابل شبکه به سوئیچ شبکه کشیده شود و سپس از سوئیچ شبکه یک کابل به NVR کشیده متصل شود. نوع کابل های مورد استفاده در سیستم IP ، از نوع کابل شبکه می باشد . کابل های شبکه انواع متفاوتی دارد که رایج ترین آنها در سیستم مدار بسته تحت شبکه شامل : Cat5 ، Cat5e ، Cat6 و …. هستند.
اگر سوئیچ های شبکه استفاده شده در یک سیستم مدار بسته IP دارای قابلیت POE باشد ، از همان یک کابل شبکه وصل شده بین دوربین و سوئیچ می توان برای تغذیه دوربین ها استفاده کرد اما در صورتی که از سوئیچ شبکه معمولی استفاده شود ، باید برای هر دوربین یک کابل برق مجزا مانند آنچه در سیستم آنالوگ گفته شد کشیده شود. به طور کلی حجم کابل کشی در سیستم IP از سیستم های دیگر کمتر است.

کابل های شبکه توسط کانکتور های شبکه RJ45 به تجهیزات شبکه مانند سوئیچ ، دوربین و یا NVR وصل می شوند. پس از نصب فیزیکی دوربین ها و کابل کشی های مورد نیاز ، عملیات سخت افزاری راه اندازی یک سیستم مدار بسته به اتمام می رسد. جهت یادگیری نصب و راه اندازی سیستم مدار بسته تحت شبکه می توانید پکیج ویدیوی آموزشی نصب و راه اندازی دوربین تحت شبکه ایران سکوریتی را با کلیک بر روی اینجا دریافت کرده و کسب و کار خود را راه اندازی کنید.
نصب دوربین مدار بسته
آموزش نصب دوربین مدار بسته وای فای
اگر از دوربین مدار بسته بی سیم یا وای فای استفاده می کنید نحوه نصب به چه ترتیب است ؟

دوربین وای فای برای نصب و انتقال تصویر به تجهیزات ضبط نیازی به کابل شبکه ندارد لذا کاربران می توانند به سادگی محل نصب دوربین را تغییر دهند. دوربین بی سیم را در محل مناسب خود نصب کنید، سپس کابل برق را برای تغذیه دوربین بی سیم بکشید سپس تصاویر دوربین ها را از بستر وای فای منتقل کنید و از طریق یک دریافت کننده بی سیم ( اکسس پوینت ) دریافت کرده و سپس به NVR متصل نمایید در یک راهکار دیگر نیز می توانید تصاویر دوربینهای بی سیم را به طور مستقیم توسط NVR بی سیم ضبط کنید.
سیستم مدار بسته وای فای با توجه به سهولت نصب و امکان جابجایی دوربین ها و همچنین عدم نیاز به کابل کشی هموارد در بین مشتریان از محبوبیت ویژه ای برخوردار است.
گام پنجم : تنظیم نرم افزاری دوربین ها

پس از نصب و راه اندازی کامل و اتمام کابل کشی ، نوبت به تنظیم نرم افزاری دوربین ها مانند تنظیم زاویه دید دوربین ، تنظیم فوکوس و شفافیت دوربین ، تنظیمات ضبط دوربین ها بر روی NVR و مواردی از این دست می رسد. این بخش از کار از اهمیت ویژه ای برخوردار است. چرا که یکی از فاکتور های سامانه مدار بسته خوب ، ارائه تصاویر مناسب و با کیفیت در طول روز یا شب می باشد.

برخی از مهمترین تنظیمات نرم افزاری مورد نیاز در سامانه دوربین مدار بسته عبارتند از :

اختصاص IP به دوربین های تحت شبکه
تنظیم زاویه دید و جهت دید دوربین با توجه به نیاز
تنظیم فوکوس و شفافیت دوربین برای تصویر برداری بهتر
تنظیمات پیشرفته مربوط به تکنولوژی های تصویر مانند WDR ، ۳D-DNR
تنظیمات مربوط به LED دید در شب دوربین جهت تصویر برداری بهینه تر در طول شب
تنظیمات و پیکر بندی سوئیچ های شبکه
تنظیم و اضافه کردن دوربین های مدار بسته بر روی سیستم ضبط
نصب هارد دیسک درون NVR و تنظیمات نرم افزاری مربوط به آن
تنظیمات مربوط به انتقال تصویر دوربین ها بر روی تلفن همراه یا PC

جهت آموزش کامل انتقال تصویر به شیوه آی پی استاتیک و P2P و همچنین فوروارد کردن پورت های مودم های مختلف می توانید با تهیه پکیج آموزش انتقال تصویر ایران سکوریتی که بر اساس برند های مختلف موجود در بازار ایران ارائه شده می توانید با کلیک بر روی اینجا ، ۱۲۰ دقیقه ویدیوی جامع انتقال تصویر را در اختیا داشته باشید.